2006

MIESIĄC FOTOGRAFII JERZEGO LEWCZYŃSKIEGO
Galeria "Almi Art." Silesia City Center - WOKÓŁ JURKA LEWCZYŃSKIEGO

Marzec roku 2006 to znaczące święto śląskiej fotografii artystycznej. To prezentacja jednego z najbardziej zasłużonych dla polskiej fotografii Artysty. Kolegi wokół którego wyrastało całe pokolenie śląskich fotografików. Bo Jurek potrafił wytyczać nowe kierunki, ale też był pełen zrozumienia dla tradycji i indywidualnych zainteresowań. Przed trzydziestu laty poznałem Go gdy jednoczył nas wszystkich wokół ruchu artystycznego tak na bardzo wysokim poziomie jak i tego amatorskiego. Po prostu bardzo życzliwego dla każdego, kto chciał się wypowiedzieć w sztuce fotografii. W polskiej rzeczywistości to rzadka postawa ! Jednocześnie pełna dystansu i humoru do własnej twórczości, czego doskonałą próbkę mamy w "Autoportrecie" i filmie "Leksykon Śląskiej Fotografii".

Moim osobistym kolejnym odkryciem Jurka to wystawa "Wokół Jurka Lewczyńskiego". Wybierając zdjęcia na tą ekspozycję z naszej skromnej Związkowej szafy odkryłem Jurka niezwykle tolerancyjnego i inspirującego całe nasze fotograficzne środowisko. Różnorodność postaw twórczych, mogących przy nim i za jego poparciem wyrastać jest wprost imponująca. Jest to po prostu stwierdzenie faktu. Ja też się dość często z nim nie zgadzałem i go krytykowałem. Moje śląskie graficzne pejzaże nie budziły Jego entuzjazmu, ale mogłem je tworzyć i eksponować znajdując jego pomocną dłoń. Nasi najstarsi członkowie Okręgu ZPAF fotografowali pod wpływem piktorializmu Jana Bułhaka. A jednak byli przyjaciółmi Jurka, któremu już wtedy, czyli od lat 50-tych bliżej było do "antyfotografii" artystów takich jak Zdzisław Beksiński czy Bronisław Schlabs. Z gliwicką grupą twórczą : Aleksandrem Górskim, Piotrem Janikiem, Zofią, Rydet, Adamem Scheybalem, Stanisławem Skoczeniem, Tadeuszem Maciejką uprawiał bardzo nowoczesną fotografię. Wtedy też odkrywając abstrakcję geometryczna - taszyzm dostrzega nurt "Grafiki fotograficznej". I takie prace Kazimierza Najdenowa, Adama Bogusza, czy Franciszka Stobika powstają 40-lat temu. Cały czas docenia rolę i podkreśla rolę reportażu ! Robi do dnia dzisiejszego rejestrując nasze życie artystyczne i okolicznościowe. Właśnie zbiór takich zwykłych okazjonalnych zdjęć wykonanych przez Koleżanki i Kolegów a przedstawiających Jurka oraz "Film - Wywiad" to kolejna odsłona postaci tego artysty (Galeria KATOWICE - Leksykon...).

Wystawa w Galerii "AlmiArt" "Wokół Jurka Lewczyńskiego" to różnorodność postaw twórczych Haliny i Leonarda Idziaków, Anny Chojnackiej, Edwarda Poloczka, Bronisława Stapińskiego, Seweryna Błochowicza, Stanisława Ziółkiewicza, Tadeusza Maciejki, Adama Sheibala, Mieczysława Cybińskiego, Róży i Ludwika Jura najstarszych Członków Okręgu Śląskiego współtworzących wspólnie z Jurkiem. Do tego dochodzi kolejne pokolenie Andrzej Koniakowski, Józef Ligęza, Małgorzata Apathy, Krzysztof Henclewski, Michał Cała, Michał Sowiński, Wiesław Brzóska, Krzysztof Liszka, Zbigniew Sawicz, Ireneusz Kulig, Stanisław Michalski, Józef Wolny, Piotr Szymon, Stanisław Sputo, Katarzyna Łata-Wrona, Janusz Musiał, Antoni Kreis., Maciej Stobierski, Jowita Mormul, prezentujące fotografię na najwyższym poziomie. Właśnie ten poziom fotografii i świadomość twórcza ich autorów to zasługa bycia z Jurkiem i obok niego.

Marzec 2006 roku.

fotografie: Józef Wolny, Krzysztof Lisiak